PRÁŠKOVÁ LAKOVNA

PRÁŠKOVÁ LAKOVNA

Přečtěte si více

Práškové lakování

V naší firmě jsou lakovány jak velkosériové, tak i maloobjemové zakázky, máme na výběr přes 150 základních RAL odstínu. Jak ve všech strukturách (jemných i hrubých) tak v lesklém i v matném provedení. Pokud je vyžadována barva, která není skladem je možné ji objednat v krátké dodací lhůtě.

Technologie

Práškové barvy patří mezi jednovrstvé nátěrové systémy (systémy povrchové úpravy) kovových povrchů. Z pohledu ekologie je jednou z výhod to, že práškové barvy neobsahují rozpouštědla. Z pohledu samotné technologie, především ve vztahu k předběžné úpravě povrchu před nanášením, aplikace práškových barev vyžadují určitý specifický přístup.

Práškové nátěrové hmoty se nanášejí stříkáním v elektrostatickém poli. Pomocí elektrostatického pole se částice prášku elektricky nabíjejí, zatímco lakovaný předmět je uzemněn. Výsledná elektrostatická síla stačí k vytvoření dostatečné vrstvy prášku na předmětu. Prášek se udrží na místě, dokud se neroztaví a nepřilne k povrchu.

Obecně platí, že povrch materiálu určeného k povrchové úpravě práškovou barvou, musí být absolutně suchý a čistý. Předepsaná úprava povrchu součásti před vlastním procesem je tedy nutnou podmínkou pro získání kvalitního a trvanlivého povlaku, nebo vrstvy s odpovídajícími vlastnostmi.

Maximální rozměr výrobků: 3x2x1,4 m
Maximální rozměr pro fosfátování: 3×1,4x1m
Max. hmotnost výrobku: 100kg
Teplota vypalovací pece: 160-210 °C

Technologický postup

1) předúprava povrchu
2) vlastní nanášení práškových nátěrových hmot
3) vypalování

1. PŘEDÚPRAVY MATERIÁLU

Hlavním cílem mechanických, chemických nebo elektrochemických předběžných úprav je dosažení požadované jakosti povrchové úpravy, např. dobré přilnavosti, korozní a mechanické odolnosti, tvrdosti, aj.

1. MECHANICKÉ PŘEDÚPRAVY
-Ruční broušení
-Broušení na průtahové brusce do šíře 1,3m

1.1.2.Otryskávání
Po mechanických předúpravách musí následovat odstranění prachu obvykle v rámci chemických předúprav

1.2. CHEMICKÉ
– Odmaštování (alkalické odmašťovací přípravky nebo organická rozpouštědla)
– Fosfátování na bázi železitého fosfátu
Mezi jednotlivými druhy chemických předúprav a po nich jsou vřazeny vícestupňové oplachy vodou

1.3.Sušení
Předehřátý vzduch teplota cca 100 – 120˚ C

2. PRÁŠKOVÁ BARVA

Práškové barvy se řadí do skupiny tzv. průmyslových nátěrových hmot. Skládají se ze směsi pryskyřic, pigmentu, případně dalších surovin, které například dodávají práškovým barvám tvrdost, lesk, nebo požadovanou hloubku matu, vytvářejí strukturní povrch apod. Tato směs má suchou práškovou konzistenci. Prášková barva se pro aplikaci ničím neředí, ani se v žádné tekutině nerozpouští. Nanáší se v práškové podobě pomocí stlačeného vzduchu. Jednou z velkých výhod povrchové úpravy práškovými barvami jsou dobré ekologické podmínky provozu a ekologické parametry vlastností konečného povlaku v porovnání s povrchovou úpravou většiny běžných tekutých nátěrových hmot. Práškové technologie nepoužívají rozpouštědla, hmota je nanášena v práškovém stavu a u technologií s možností recirkulace prášku v aplikačním zařízení je odpad z aplikace minimální. Navíc lze zbylou práškovou barvu (odpad z prostřiku) za určitých podmínek regenerovat a poté opět použít.

2.1 TYPY PRÁŠKOVÝCH NÁTĚROVÝCH HMOT

Běžně rozšířenými a masově používanými práškovými barvami jsou termosety. Podle nosičů je dělíme na tyto základní typy:

epoxidové (EP)
epoxipolyesterové (PEP) tzv. hybridní, tzv. „mixy“
polyesterové práškové barvy (PES)
polyuretanové práškové barvy (PUR)
akrylátové práškové barvy (AC)

3.Vypalování – polymerizace

Předehřátým vzduchem, teplota a čas dle doporučení výrobce barev – obvykle 170-200˚C cca 20 min.

4.Balení
Dle přání zákazníka.( bublinková folie, obalová folie, jiné)